המדריך הוירטואלי

המדריך הוירטואלי ; תאונות בסימולאטור מונעות תאונות במציאות

בתאונה שתחוו בסימולטור (וכנראה יהיו לא מעט כאלה) - לעיתים לא אתם תהיו האשמים. זה התפרץ, זה קפץ, זה לא נתן זכות קדימה וכן הלאה. דווקא בגלל זה, בסימולטור תלמדו הרבה מאד ותצברו ניסיון רב. בנוסף, תבינו שלא מספיק שאתם יודעים לשמור על עצמכם כנהגים, אלא שעליכם לשמור גם על משתמשים אחרים בדרך, ע"י חיזוי התנהגות של נהגים ועוברי דרך, ע"י אימון הערנות שלכם והיכולת לצפות מראש גם אזורים המועדים לפורענות. במילים אחרות, הסימולטור יעזור לכם להיות נהגים בוגרים, אחראים, סבלניים ופשוט טובים יותר.

 

 

אז מה בעצם חווים כאשר יושבים בתא הנהג בסימולטור לנהיגה?

נהיגה יכולה להיות חוויה מהנה ולא מלחיצה, אם תדעו להתאים את עצמכם לנוהגים סביבכם ולעוברי הדרך האחרים וגם אם תבינו שלפעמים ישנם מצבים, הדורשים קבלת החלטות מהירות ושקולות, למרות הזמן הקצר שבידיכם באותו הרגע.   
כדי לתת לכם תחושה ראשונית של נהיגה בסימולטור, בואו ניכנס לרגע לתוך תא הנהג ונראה מה המדריך הווירטואלי בא ללמד אותנו:
 
מתיישבים בתא הנהג

אתם מתיישבים בתא הנהג, לצידכם מדריכת הסימולטור והמדריך הווירטואלי כבר מברך אתכם לשלום. בתחילה הוא מסביר לכם על מערכות התפעול והבקרה שקיימות ברכב (מה שנקרא "הכרת הרכב") לאחר שנבחנתם על פרק זה ועניתם בהצלחה, ממשיך המדריך הווירטואלי ללמד אתכם לנהוג ממש. מיותר לשאול...ההרגשה היא כמו בכביש, וזה כיף להרגיש שאתם באמת כבר נוהגים.
תמצאו את עצמכם במגרש אימונים גדול ורחב מאוד, שיש בו כבישים ישרים, מתפתלים, מעגלי תנועה, עליות ירידות ומה לא...זה הזמן שבו יש לכם אפשרות לתרגל את נושא ההיגוי עד לשליטה מלאה בו, וכמובן לאחר שקיבלתם הסבר מדויק מהמדריך הווירטואלי.

 
יוצאים לכביש  

לא, לא באמת. אתם יושבים בסימולאטור ונמצאים עכשיו בדרך בין עירונית. תוך כדי נסיעה מתחיל לרדת עליכם גשם כבד והכביש רטוב מאוד, מידי פעם אתם מוצאים את עצמכם נוהגים לתוך ערפל כבד אבל אתם לא דואגים, המדריך הוירטואלי מסביר לכם בדיוק איך לנהוג במצבים כאלה. זה השלב שמתחיל להיות מאוד מעניין, פתאום גשם, ערפל, חושך, דמדומים, המזג אוויר משתנה מפעם לפעם ואיתו משתנה גם הנהיגה שלכם, תוך שאתם מתאימים את עצמכם לשינויים שמגיעים בדרך.


 
עכשיו הוא רוצה שתתמודדו עם מצבים מסוכנים באמת...

כאן מלמד אתכם הסימולטור לפתח מודל חשיבתי של מצבים מסוימים, לדעת לחזות מראש התנהגות של שאר המשתמשים בדרך, אם זה הולכי רגל רוכבי אופניים רכבים אחרים וכיו"ב. בשיעור המרתק הזה תלמדו לזהות מראש סכנות בסביבה מורכבת ולשלוט במצב הנתון.


אתם נוסעים בדרך מהירה, כרגע במהירות של 100 קמ"ש ו...בום, כן זו היתה תאונה ! חיה חצתה את הכביש ופגעתם בה. טוב, עכשיו הסימולטור מכניס אתכם להירגע קצת בנסיעה בעיר, תוך שהוא מדריך אתכם כמו גי פי אס ואומר לפנות בצומת הבא ימינה, רק איך שאתם פונים, ילד רץ לכביש ושוב ... בום,תאונה ! הגוף נלחץ, הפנים מתכווצות, אבל הכל בסדר, אתם יודעים שאתם תקבלו הזדמנות נוספת להתמודד עם אותו ילד לא זהיר. מסיימים את השיעור, יורדים מהסימולטור ופשוט יודעים שבנסיעה הבאה זה כבר לא יקרה לכם.

 

 

שיטת התחקיר

כמו בחיל האוויר, גם כאן חלק ניכר מהלמידה מתרחש לא רק בזמן הנהיגה בסימולטור אלא במהלך התחקיר שבא לאחריו. המערכת מקליטה את הנהיגה שלכם, ומאפשרת לכם להריץ "שידור חוזר", ולעבור יחד על המדריכה על ההחלטות שקיבלתם בנהיגה, ולראות מעיני הנהג או ממעוף הציפור איך נראיתם בכביש והאם נהגתם כשורה.  שלב התחקיר הינו קריטי להטמעת הידע והוצאת מקסימום למידה מכל שיעור.

 

סימולטורהולכי רגל

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

המדריך הווירטואלילימוד נהיגה