לימוד נהיגה לבעלי הפרעות קשב וריכוז

הקשר בין הפרעות קשב וריכוז ולימוד נהיגה

לימוד הנהיגה הינו תהליך המורכב מלמידה קוגנטיבית, פיתוח מיומנות מוטורית, יישום של משמעת חברתית, ושילוב בין כל אלה בזמן אמת - בכביש.

הפרעות קשב וריכוז וכן היפראקטיביות עשויות להקשות מאוד על תהליך לימוד הנהיגה במישורים השונים - החל ממעבר מבחן התיאוריה ולימוד החוקים והתמרורים, המשך בצורך בשמירה על רמת ריכוז גבוהה בעת הנהיגה, וכלה בהימנעות מפעולות אימפולסיביות בכביש, לעיתים כתגובה להתנהגות של נהגים אחרים (בין אם תקינה ובין אם לאו).

התוצאה של בעיות אלה הינה לרוב דחית הוצאת הרישיון לשלב מאוחר יותר בחיים, לעיתים ויתור מוחלט על הוצאת רישיון נהיגה, כשלון במספר רב של מבחני תיאוריה וטסטים בשל הכנה שאינה מותאמת לצרכי התלמיד, הוצאות גבוהות על רישיון הנהיגה ותסכול רב מתחושת הכשלון. 

 

הפתרון שלנו

סמארטדרייב פיתחה, בשילוב עם אנשי מקצוע בתחום ההוראה המתקנת ואסטרטגיות למידה, שיטת לימוד שמותאמת לצרכים של אלה הסובלים מהפרעות קשב וריכוז וכן היפראקטיביות.

 

המטרה שהצבנו לעצמינו היא לסייע לסובלים מהפרעות אלה להוציא רישיון נהיגה ולהשתלב בחברה באופן רגיל כנהגים אחראיים, וזאת ללא להיגרר לכמות בלתי סבירה של שיעורי נהיגה המלווה בתסכולים רבים ותחושת כשלון.

 

השיטה מורכבת ממספר אלמנטים מרכזיים, החל בהכשרה מקצועית שעוברים צוות מורי הנהיגה ומדריכות הסימולטור של סמארטדרייב לעבודה עם תלמידים לקויי למידה ובעלי הפרעות קשב וריכוז, הכוללת : לימוד ספקטרום הלקויות, הקשיים ושיטות הוראה יחודיות ע"י מומחים לאסטרטגיות למידה.

 

תהליך הלימוד הרגיל עבר התאמה לצרכי התלמידים, כך שהתווספו לו מספר שלבים מרכזיים, אשר המכנה המשותף של כולם הינו המענה האישי לצרכי כל תלמיד ותלמיד:

 

  • אבחון ייחודי - קוגנטיבי ומוטורי באמצעות סימולטור נהיגה המנבא בצורה מהימנה לכמה שיעורי נהיגה יזדקק התלמיד. 

  • בניית תוכנית למידה מותאמת אבחון פסיכו-דידאקטי - על בסיס האבחון האישי של כל תלמיד, אנשי מקצוע שלנו ייצרו תוכנית לימודים  מותאמת אישית, כולל היבטים כגון: תיווך מידע, התאמת לימודי תיאוריה, התאמת פרקי זמן לצרכי התלמיד, הדרגתיות, עיבוד קוגנטיבי לזיכרון, עיבוד רגשי לזכרון, תמיכה רגשית ועוד.  מורה הנהיגה ומדריכת הסימולטור, יעברו בהתאם הדרכה מקצועית על-פי צרכיו האישיים של התלמיד וליווי מקצועי לאורך כל הדרך .

  • תיאום ציפיות - לפני תחילת הלימוד, תערך פגישה בין התלמיד, ההורה (במידה ומדובר בקטין או בגיר שעדיין נתמך בהוריו), מדריכת הסימולטור ומורה הנהיגה, למטרת היכרות, תיאום ציפיות, הצגת התוכנית לימודים אישית ועוד.

  • לימוד תיאוריה -  יאופיין בלמידה בקבוצות קטנות בעזרת אסטרטגיות הוראה מותאמות לפי האבחון (דיסלקציה, דיסגרפיה, ADHD  וכו') 

  • למידה מותאמת אבחון בסימולטור נהיגה  - בסיוע סימולטור הנהיגה, נוכל להעניק לכל תלמיד ניתוח אישי ממוחשב של תוצאות הנהיגה שלו ולאבחן קשיי נהיגה. קצב ההתקדמות ותוכן הלימוד יותאמו לקשיים אלו (כגון: שיפור מהירות תגובה בכביש, שיפור יכולת התמודדות עם ריבוי גירויים על הכביש, שמירה על מסגרת נהיגה ועוד), כמו כן ניתן לעקוב אחר השיפור לאורך זמן. הסימולטור מאפשר להכין את התלמיד היטב לשיעורי הנהיגה המעשיים ולהקל על "היציאה לכביש".

  • תמיכה רגשית - הכנה מנטלית ורגשית למבחן תיאוריה ולטסט בקבוצות לתמיכה בשיטת שכמן או ברמה האישית (לפי רצון וצרכי התלמיד).

 

הצוות המלווה כל תלמיד יכלול מדריכת סימולטור, מורה תיאוריה ומורה נהיגה. הצוות יהיה בקשר בשעת הצורך גם עם הורי התלמיד על מנת לשקף להם את התקדמותו בתהליך.

 

לקביעת פגישת ייעוץ והכוונה, חייגו/ שלחו ווצאפ ל- 052-22-474-22 (לציין "ייעוץ קשב וריכוז").  

לא בטוח שיש לך הפרעות קשב וריכוז? תמיד ניתן ואף מומלץ לבצע אבחון לקויות למידה והפרעות קשב וריכוז ובכך למצוא את שיטת הלימוד המתאימה בשבילכם.