מה משפיע על ההחלטות שלנו בכביש?

ליאור כרמל, מנכ"ל סמארט דרייב ומנכ"ל (לשעבר) של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים  - מנסה להבין איך נהגים מקבלים החלטות ואיך מונעים תאונות
 
כל יום, בכל רגע אנחנו מקבלים אינספור החלטות , אבל לא כולן הן באמת הרות גורל. ברגע שנכנסנו לרכב ותפסנו את ההגה, המצב הזה משתנה. ממוצע של עשרים אלף תאונות דרכים בשנה, מראה לנו שרבים לא באמת מצליחים לקבל את ההחלטות הנכונות.  
 
אנחנו אנשים שונים זה מזה. לכל אדם אישיות שונה ואיתה מידה שונה של סבלנות, חרדה, אחריות, בשלות ותפיסת סיכון וכמובן גם מצב רגשי משתנה. על כל אלה תוסיפו יכולת קוגניטיבית שונה ובהתאם לה יכולת תפיסה וניתוח. לכל אחד גם מיומנויות וניסיון שונה ולא פחות חשוב - לכל אחד מאיתנו נורמות וערכים שונים.
 
אתם מחליטים האם לציית לחוק או להיות "חובבי סיכונים", אתם מחליטים עד כמה תוסח דעתכם מהנהיגה, האם לעלות לכביש עייפים, האם לשתות אלכוהול ועקב כך לבצע נהיגה בשכרות או לקחת סמים .
 
בין אם אתם מודעים לכך או לא, כשאתם נכנסים לרכב ומתחילים לנהוג אתם מסגלים לעצמכם דפוס התנהגות נהיגה. דפוס זה מושפע מהאישיות שלכם, התייחסות לתמרורים  שבדרך, ניתוח המצב בכביש וגם מנורמות הנהיגה המקובלות שספגתם.
 
בכל רגע נתון, כל המשתנים האלו נמצאים אתכם וקובעים האם תגיעו ליעד שלכם בשלום וגם אם הנהג במכונית שלידכם. אם רכשתם מיומנויות וערכים במהלך לימודי הנהיגה -  ההחלטות שלכם יובילו אתכם לנהיגה בטוחה יותר כך שלא תיכנסו למצב של סיכון וגם אם תכנסו – תדעו איך לצאת ממנו בשלום.