רישיון נהיגה על חשבון הפקדון - הסיפור המלא

רישיון נהיגה על חשבון הפקדון - הסיפור המלא

 

איך הכל התחיל:

מעשה שהיה כך היה: בשנת 2013, ישבתי בישיבת עבודה עם ליאור כרמל, מנכ"ל בית ספק לנהיגה סמארטדרייב, ושיתפתי אותו בתובנה שעלתה לי - רבים מתלמידי הנהיגה שלנו הם חיילים משוחררים, וכמעט תמיד נשמעת מצידם אמירה מתוסכלת על כך שאי אפשר ללמוד נהיגה על חשבון הפיקדון. "בוא נעשה משהו בנדון" אמר ליאור.

 

למדנו את החוק הקיים - חוק קליטת חיילים משוחררים - וראינו שיש בו אישור לעשות שימוש בכספי הפקדון לטובת לימודים (פסיכומטרי, השלמת בגרויות, השכלה גבוהה או מקצוע), להקמת עסק או לרכישת דירה. לימודי נהיגה על גבי משאית (עד 12 טון) הותרו במימון מאחר ולכאורה דובר על רכישת מקצוע. אולם מדובר בקבוצת אוכלוסיה קטנה מאוד ביחד לאלה שצריכים להוציא רישיון נהיגה לרכב פרטי.

 

עם השנים, תוקן החוק ואושרו שימושים נוספים כגון לימודי העשרה באנגלית, חתונה וכו'. על לומדי הנהיגה אף אחד לא חשב, למרות שמדובר בצורך בסיסי מאוד שקשור בעקיפין ביכולת למצוא עבודה וכמות הלומדים הפוטנציאלים מונה עשרות אלפים בשנה. 

 

יושבים לכתוב הצעת חוק

ניצלתי את כישורי המשפטיים וישבתי לכתוב תיקון לחוק. זו היתה הצעת החוק השניה שניסחתי בחיי, אז היה לי קצת ניסיון. לניסוח דברי ההסבר תרם רבות ליאור. אחרי שהיה נוסח ראשוני, יצאנו בעזרת כמה חברים יקרים לתור אחרי חבר כנסת שירים את הכפפה. 

 

את הכפפה הרים לראשונה ח"כ לשעבר שמעון סולומון, מסיעת "יש עתיד".  ח"כ סולומון, שעושה רבות עבור האוכלוסיה האתיופית, הכיר את הצורך הזה מקרוב מקרב בני העידה האתיופית לצד האוכלוסיה הכללית,  ובתאריך 24.12.2013 הוגשה הצעת התיקון לחוק לכנסת ישראל, כשעליה חתומים לא פחות מ- 16 ח"כים, ביניהם ח"כ חברתיים נוספים כגון ח"כ איתן כבל, ח"כ סתיו שפיר, ח"כ איציק שמולי, ח"כ עופר שלח ואחרים. 

 

כידוע, תהליכי חקיקה לוקחים זמן רב. לקח כמעט חצי שנה עד שהגיעה ההצעה לקריאה טרומית בכנסת, ובתאריך 21.05.2014 עלתה ההצעה להצבעה טרומית (לפני קריאה ראשונה) וקיבלה את תמיכתם של 41 ח"כים, ללא מתנגדים. משם, הועברה ההצעה להכנה לקראת הצבעה בקריאה ראשונה.

 

בשלב זה הציע משרד הביטחון לקדם את הנושא ללא צורך בתיקון חקיקה. הנושא נמצא בסמכותו של שר הביטחון וביכולתו, תוך התייעצות עם שר האוצר, להתקין תקנה המכירה בלימודי נהיגה על חשבון הפיקדון. כולנו בסמארטדרייב היינו אופטימיים, והנחנו שמכאן ואילך דברים ירוצו אפילו מהר יותר - שהרי תקנה לוקח פחות זמן להעביר מאשר חוק שמצריך 3 הצבעות בכנסת. 

 

הפתעה בסיבוב

מסתבר שהיינו נאיבים. לצפות משר הבטחון בוגי יעלון שהוא איש ליכוד שיתייעץ במהירות עם שר האוצר יאיר לפיד היתה ציפיה מוגזמת.  בעוד התהליך הזה מתמשך ונשרך לו לאיטו, החליט ראש הממשלה לפטר את יאיר לפיד מתפקיד שר האוצר וללכת לבחירות, וזאת ללא למנות שר אוצר חדש. התהליך נתקע עד אחרי בחירות 2015.

 

ח"כ לשעבר זאביק ביילסקי, שהוא ראש עירית רעננה, אמר לי פעם משפט שאני זוכר עד היום: "אלמלא הייתי תמים, לא הייתי מצליח לייצר הישגים משמעותיים. אולם פעלתי עם חזון ואופטימיות בלי לדעת למה אני נכנס, אבל לבסוף זה הצליח". המשפט הזה נתן לי השראה כשהתחלתי להתקל בחומות הבירוקרטיה.

 

חיכינו בסבלנות, ולאחר שהממשלה החדשה הושבעה וחלפו מספר חודשים, ביקשנו להבין היכן הדברים עומדים. הסתבר לנו, שהתקנה החדשה הועברה לשר האוצר החדש משה כחלון להתייעצות מחודשת ויושבת על שולחנו מזה חודשיים. הנחתי, שאין מדובר בעיכוב מכוון, אלא בכך שכחלון פשוט עסוק בדיור, בבנקאות, בקורנפלקס, וענין לימודי הנהיגה נשמט מעיניו.

 

אז שלחתי לשר כחלון הודעה דרך דף הפייסבוק שלו וביקשתי ממנו לזרז את הענין - והוא נענה לי. תוך שבוע חתם כחלון על הצו יחד עם שר הביטחון והתהליך יצא לדרך. ב- 18.08.2015 פורסם הצו ומאז הכל היסטוריה.

 

סוף דבר

כמעט שנתיים של עבודה עם אמונה, חזון, אופטימיות הסתיימו בהצלחה - עשרות אלפי חיילים משוחררים יוכלו לעשות שימוש ראוי בכספי המענק שהם מקבלים להוצאת רישיון נהיגה - כלי בסיסי ונחוץ לכל אחד. 

 

ענף לימודי הנהיגה ירוויח יותר תלמידים, כיוון שרבים פשוט דחו את הוצאת הרישיון בשל אילוצים כלכליים. 

 

אנחנו בסמארטדרייב גאים בעצמינו על שהובלנו את המהלך החשוב הזה ובטוחים שגם אנו נצא מכך נשכרים בטווח הארוך.

 

והכי חשוב - הוכחנו שוב לעצמינו ולסובבים אותנו שאמונה בצדקת הדרך ודבקות במטרה משתלמים!

תאמינו גם אתם - ותצליחו.

עדי מימרן

 

הצעת החוק הראשונית לעידוד לימוד נהיגה על חשבון הפיקדון הצבאי

 

פרוטוקול הכנסת - הצעת תיקון לחוק קליטת חיילם משוחררים - לימוד נהיגה על חשבון הפיקדון הצבאי (מענק שחרור)

 

צו קליטת חיילים משוחררים - לימוד נהיגה על חשבון הפיקדון הצבאי (מענק שחרור)