הוצאת רשיון נהיגה על רכב כבד

רישיון נהיגה על רכב כבד מאפשר לבעל הרישיון להשתלב בעבודה בתחומים רבים, כמו למשל תחום ההובלות, תחום הבניין, תחום התעשייה ועוד. בשנים האחרונות ניכרת עליה בכמות המשרות המיועדות לאנשים עם רישיון לנהיגה על משאית, משאית מנוף, מלגזות, טרקטורים ורכבים כבדים נוספים. מאמר זה יגולל בפניכם את הפרוצדורה של הוצאת רשיון נהיגה על רכב כבד.

 

דרישות להוצאת רישיון

אם החלטתם כי גם אתם מעוניינים להוציא רישיון נהיגה על רכב כבד ולהשתלב בתחום ההובלה או כל תחום אחר בו אתם נדרשים, חשוב שתדעו כי משרד התחבורה מכתיב דרישות קבלה אלו:
• בדיקת כשירות- תהיו חייבים להיבדק במרב"ד (המכון הרפואי של משרד התחבורה) ולקבל אישור כי הבריאות שלכם תקינה.
• קורס- תהיו חייבים לעבור קורס נהגי רכבים כבדים של משרד התחבורה.
• הצלחה במבחנים- מבחן התיאוריה והמבחנים המעשיים.
• עבר- תצטרכו להוכיח כי אין לכם רישום של עבירות תעבורה או כל רישום פלילי.

 

הוצאת רישיון בדרגה C

הרישיון הדרוש לכל אדם המעוניין לנהוג ברכב הובלות או כל רכב כבד אחר הוא רישיון בדרגת C.  רק אדם שגילו הוא מעל ל- 19 שנים, אשר קיבל הפנייה ממשרד הרישוי (אישור שהוא כשיר בריאותית ונפשית) ויש לו רישיון לפחות שנה לרכב במשא קל יוכל לקבל את הרישיון המיוחל. אם אותו אדם עבר את כל הבדיקות הדרושות במכון של משרד התחבורה, עומד בכל הדרישות וקיבל היתר להתחיל את הקורס הוא יצטרך לקחת בחשבון את הדברים הבאים:
• היקף - הקורס הוא היקף של בין 174 ל- 200 ש"ל (עולים חדשים יצטרכו להקדיש 26 שעות ללימוד מינוחים חשובים בעברית).
• נושאי לימוד- בקורס ילמדו נושאים בתחום דיני תעבורה, הובלה, ההבדל בין נהיגה ברכב כבד לנהיגה ברכבים קלים יותר, הכרה של הרכב מ-א' עד ת', העמסה ופריקה וכל הקשור אל תחום הבטיחות בעבודה (כיצד פועלים במקרה של דליקה ברכב, עזרה ראשונה וטיפול בחומרים מסוכנים).
• בחינות- יש לקחת בחשבון כי תדרשו לעבור בחינות פנימיות וחיצוניות לאורך הקורס ובסיומו. הבחינות יכללו את הצד העיוני בכל הקשור אל הכרת הרכב (בחינה של משרד העבודה), בחינה עיונית בכל הקשור אל דיני התעבורה (בחינה של אגף הרישוי) ובחינות פנימיות בחומר הנלמד במהלך הקורס (הבחינות נערכות ונעשות במכללה).

 

רכב כבד- סיכום

רישיון בדרגה C מתאים לאנשים אשר מעוניינים לנהוג ברכבי הובלות וכל רכב שמשקלו גדול יותר מ- 12 טון. כל אדם אשר בוחר לעשות צעד זה למעשה פותח לעצמו אפשרויות העסקה רבות. חשוב לקחת בחשבון כי אם אתם נמצאים בצד השני של המתרס, דהיינו, אתם הלקוחות אשר מזמינים שירותי הובלה או כל שירות אחר המצריך רכב כבד, תמיד יש לוודא כי הנהג של הרכב הוא אכן בעל רישיון מתאים ובתוקף.

 

רוצים להוציא רישיון משא קל או רכב כבד? צרו קשר

 

כתב: שמעון בנאים, מורה נהיגה ומנהל מקצועי בסמארטדרייב.